Blaty kuchenne

Projektowanie i urządzanie własnej kuchni dla jednych jest ekscytującym wyzwaniem, dla innych zwykłą koniecznością. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należysz, urządzając własne mieszkanie i tak będziesz musiał się z tym zmierzyć.

Po drodze zadasz sobie wiele pytań, a jednym z nich będzie jaki blat kuchenny wybrać do swojego kulinarnego królestwa. Pomożemy Ci w tym wyborze!

Rodzaj materiału

Blaty kuchenne wykonuje się z bardzo różnych materiałów: z drewna, płyty laminowanej, kamienia naturalnego a nawet ze stali nierdzewnej. Twój wybór powinien być podyktowany po pierwsze aspektami praktycznymi, ale także Twoimi upodobaniami. W końcu to przestrzeń, która ma podobać się Tobie i masz się w niej czuć dobrze. Jeśli lubisz stylowe, przytulne wnętrza i w Twoim mieszkaniu królują naturalne materiały, to naturalnym wyborem będzie blat drewniany. Twoja kuchnia zyska na elegancji, przytulności, ale pamiętaj, że drewno wymaga stałej konserwacji. Szczególnie lite drewno, które jest wrażliwe na wypaczanie i odkształcanie.

Jeśli podchodzisz praktycznie do sprawy wyposażenia kuchni, to świetnie sprawdzą się blaty kuchenne wykonane z płyty laminowanej. Są znacznie tańsze niż te z drewna lub kamienia, za to znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Dodatkowo ich gama kolorystyczna i paleta wzorów, jest niemal nieograniczona i z łatwością znajdziesz odpowiedni model, który będzie idealnie komponował się z całym wnętrzem.

Blaty kuchenne z kamienia to opcja dla odważnych i wytrawnych dekoratorów wnętrz. Do wyboru masz marmur, granit albo konglomerat lub kamień syntetyczny. Każde z tych rozwiązań nada szyku i elegancji Twojej kuchni i z pewnością wzbudzi podziw Twoich gości.

Wymiary blatów

Wybierając blat kuchenny, weź pod uwagę aspekty techniczne. Projektując kuchnię weź pod uwagę wzrost domowników. Od niego zależeć będzie, na jakiej wysokości zamontujesz swój blat. Standardowo to 85-90 cm, ale wyższych osób rekomendujemy umiejscowienie blatu na wysokości nawet 100 cm. Pamiętaj też, że blat powinien nieco wystawać poza krawędź szafek, dlatego w obliczeniach nie zapomnij dodać kilku centymetrów z każdej strony. Ten zabieg to nie tylko aspekty estetyczne. Chodzi również o to, by podczas gotowania nie pobrudzić frontów mebli.

Jak dobrać kolor blatu kuchennego?

Weź pod uwagę aspekty estetyczne i dopasuj odpowiednio kolor blatu do mebli. Zwracaj uwagę na temperaturę kolorów. Jeśli fronty szafek są w zimnych odcieniach, to blat również powinien być zachowany w takiej tonacji. Najprościej jest, gdy fronty są białe – wówczas masz nieograniczone możliwości i możesz zaszaleć z kolorem blatu kuchennego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ