Mur oporowy betonowy

Mury oporowe mogą zostać wykonane z różnych surowców i w kilku wariantach, zależnie od przewidzianego dla nich zastosowania. Do takiej kategorii zaliczają się między innymi ściany wspornikowe, czyli konstrukcje zagłębione w podłożu, których rolą jest odpowiednie podtrzymywanie gruntu. Kolejny rodzaj murów to betonowe albo kamienne mury grawitacyjne, nazywane masywnymi. Na uwagę zasługują również złożone konstrukcje – skomponowane z różnorodnych elementów – kątowo-żebrowe oraz kątowe. Z jakich materiałów mogą być dokładnie wykonane mury oporowe? Poniżej postaramy się opisać kilka z dostępnych opcji.

Mur oporowy z drewna

Naturalne materiały, takie jak drewno sprawdzają się idealnie w ogrodowych aranżacjach, czego świetnym przykładem jest drewniany murek oporowy. Najbardziej wytrzymałe będą konstrukcje wykonane z gatunków egzotycznych, które nie wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych oraz impregnacji, przykładowo drewno teakowe. Są one jednak znacznie droższe, zatem w ekonomicznym wariancie z powodzeniem wykorzystywany jest krajowy modrzew, dąb czy akacja.

Drewniane mury oporowe sprawdzają się w przypadku średnio stromych i niezbyt wysokich skarp, gdzie siła naporu nie jest zbyt wielka. Celem uzyskania większej stabilności, elementy można łączyć specjalnymi klamrami wykonanymi ze stali nierdzewnej.

Pustaki szalunkowe jako materiał na mur oporowy

Mury oporowe wykonane z pustaków szalunkowych są łatwe do wznoszenia i wyglądają bardzo atrakcyjnie za sprawą ozdobnej fugi. Poszczególne ich elementy są lekkie, powstająca zaś ściana nie wymaga spoin poziomych oraz pionowych. Koszty realizacji nie będą zbyt wysokie, dlatego warto, jest wybrać taką opcję, kiedy nie dysponujemy sporym budżetem.

Pustaki szalunkowe są wodo- i mrozoodporne, jednakże na spodzie warto użyć hydroizolacji zwiększającej bezpieczeństwo. Później wystarczy otynkowanie gotowego muru i dowolne jego pomalowanie.

Mur betonowy

Mur oporowy betonowy cieszy się sporą popularnością z uwagi na szerokie możliwości aranżacji oraz trwałość. Jest on na tyle plastyczny, iż bez problemu w czasie realizacji można z niego uformować niemalże dowolny kształt, na przykład łuki. Idealnie sprawdza się w przypadku wysokich budowli.

Zyskujemy także możliwość estetycznego wykończenia betonowego muru oporowego, dzięki zastosowaniu okładzin dekoracyjnych. Sporym zainteresowaniem cieszą się struktury będące imitacją kamienia. Co istotne, stosowany do budowy murów oporowych beton architektoniczny jest o wiele tańszy aniżeli elementy kamienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ