Maty ogrodzeniowe

Ogród, balkon, taras, weranda – to miejsca szczególne, w których lubimy wypoczywać, relaksować się lub po prostu spędzać czas wolny. Często, dokładamy najróżniejszych starań, by uczynić je przyjemnymi dla oka oraz bardziej komfortowymi. Dekorujemy je przy użyciu różnych roślin oraz krzewów, a także – ustawiamy dodatkowe obiekty, zwiększające ich wartość estetyczną. Do takich należą maty ogrodzeniowe – przeznaczone do montowania w najróżniejszych miejscach. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jaki rodzaj maty ogrodzeniowej warto wybrać oraz jakimi kryteriami kierować się podczas dokonywania zakupu.

Maty ogrodzeniowe – jaki materiał wybrać?

Oczywistą i podstawową zasadą w wyborze mat ogrodzeniowych jest sięganie po kolory występujące naturalnie w przyrodzie. Mowa przede wszystkim o różnych odcieniach brązu, beżu oraz słomkowego. Kolory te sprawią, że nasze ogrodzenie będzie wyglądać naturalnie i będzie doskonale pasować do otaczającej zieleni.

Wśród najmodniejszych odcieni brązu znajdują się przede wszystkim odcienie ciemne – typowe dla drewna bukowego, dębowego lub egzotycznego. Maty prezentujące te barwy dodają ogrodzeniu głębi, czyniąc dany balkon lub ogród wizualnie większym. Popularne są również odcienie jasne – w różnych tonacjach koloru słomkowego – które oddziałują w nieco odmienny sposób. Rozjaśniają ogród i balkon, czyniąc je miejscami idealnymi na popołudniowy wypoczynek w pełnym słońcu.

Szczególnie chętnie stosowane są ogrodzenia z wikliny. Są one wyjątkowo gęsto plecione, dzięki czemu w ich strukturze nie występują żadne większe otwory. Wiklina ma ciemną, naturalną barwę – idealnie pasującą do różnych tonacji zieleni. Dlatego z wikliny wykonuje się także meble ogrodowe oraz różnego typu ozdoby przeznaczone do używania na świeżym powietrzu.

Funkcje maty ogrodzeniowej

Maty ogrodzeniowe pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim – o czym była już mowa – pozytywnie wpływają na walory estetyczne danego miejsca. Co równie ważne – maty ogrodzeniowe stanowią różnego typu zabezpieczenie, chroniąc nas przed silnym wiatrem, pyłem, kurzem, a także – nadmiernym nasłonecznieniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niektórych balkonów oraz tarasów, wystawionych na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Ponadto, maty ogrodzeniowe stanowią zabezpieczenie naszej prywatności. Za ich pomocą możemy odizolować nasz ogród od świata na zewnątrz, a zwłaszcza – od niepożądanych spojrzeń wścibskich przechodniów.

Rozmiar mat ogrodzeniowych

Maty ogrodzeniowe występują w rozmaitych rozmiarach. Znajdziemy zarówno te wysokie – przeznaczone do tworzenia ogrodzeń o wysokości dochodzącej nawet do 2 metrów – jak i te niższe. Do tej ostatniej kategorii zaliczamy także płoty i palisady wiklinowe, za pomocą którym możemy osłaniać barierki mniejszych rozmiarów (nie przekraczając 1 metra wysokości).

Szerokość mat ogrodzeniowych jest stopniowalna i zazwyczaj wynosi około 1 metra. Z łatwością możemy jednak łączyć z sobą pojedyncze panele, tworząc w ten sposób podłużne konstrukcje ogrodzeniowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ