Konwersja norm ISO/DIN/PN - co warto wiedzieć?

Zastanawia Was, o co tak naprawdę chodzi z konwersją norm ISO/DIN/PN? Aktualnie coraz więcej osób korzysta z takiej tabeli. Nie da się ukryć, że bardzo ułatwia to między innymi wytwarzanie dóbr o określonej jakości czy współdziałanie firm – na przykład pochodzących z różnych krajów. Co oznaczają poszczególne skróty? Jak od tak zwanej „kuchni” przebiega konwersja norm ISO/DIN/PN?

Co znaczą ISO, DIN i PN?

Wydaje się, że analizę tego tematu trzeba rozpocząć od rozwinięcia poszczególnych skrótów. PN to nic innego, jak Polskie Normy. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Warto zwrócić uwagę, że ich opracowanie należy natomiast do Organów Technicznych. Są to Komitety Zadaniowe, Rady Sektorowe czy Komitety Techniczne. Pamiętajcie, że działalność Organów Technicznych wynik tak naprawdę z podstawowej zasady normalizacji dobrowolnej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polskie Normy obowiązują tylko na terenie naszego kraju. U nas stosowane są również normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny – z siedzibą w Berlinie – działa od 1917 roku. Od 1951 roku należy natomiast do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO. Te normy (ISO) są zaś uważane za najbardziej powszechne i uniwersalne. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna na dzień dzisiejszy zrzesza 162 państwa. Oczywiście, w tym gronie znajduje się także Polska. Organizacja została założona w 1947 roku w Londynie. Zastąpiła Międzynarodową Federację Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Nie da się ukryć, że działalność tej instytucji ułatwia międzynarodową unifikację rozmaitych norm obowiązujących w poszczególnych krajach.

Jak w praktyce przebiega konwersja norm?

Interesuje Was to konkretne zagadnienie? Wszystko dlatego, że jesteście osobami odpowiedzialnymi za zakupy w Waszym sklepie? Musicie w niedalekiej przyszłości kupić śruby do połączeń sprężanych? Wiecie, że elementy tego typu posiadają oznaczenie PN 82343? Niestety, macie świadomość, że Polskie Normy obowiązują tylko na terenie naszego kraju? Wy macie zaś zamiar kupić śruby do połączeń sprężanych od zagranicznego dostawcy? Wystarczy skorzystać z tabeli konwersji ISO/DIN/PN. Po wpisaniu PN 82343 możecie na przykład bez żadnego problemu dowiedzieć się, że pozostałe oznaczenia to DIN 6914/ISO 7412. Cała procedura zajmuje tylko kilkanaście sekund. Oczywiście, trzeba korzystać z dobrej tabeli. Na szczęście na internecie takich pomocnych stron nie brakuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ