Finezyjny detal albo siła prostoty - czyli antyk we wnętrzach

Antyki szturmem zdobywają współczesne wnętrza. W czym tkwi ich siła? Dlaczego meble liczące sobie sto i więcej lat inspirują nas, ludzi XXI wieku, gdy możemy do woli korzystać z obfitości kolekcji proponowanych przez przemysł meblarski? Meble antyczne, mają jedną, istotną przewagę nad nowoczesnymi. Jest nią rzemieślnicza pieczołowitość, z jaką zostały wykonane oraz różnorodność ich form.

Trendy współczesne i klasyka

Nowoczesna moda i klasyka odpowiednio skorelowane, nie będą razić we współczesnym salonie, kuchni czy jadalni. Większość z nas kojarzy antyki z meblami o wyszukanych formach, z dużą liczbą stylizowanych detali, skomplikowaną ornamentyką i bardzo dobrej jakości materiałem wykonania. O ile z tym ostatnim stwierdzeniem nie sposób się nie zgodzić, o tyle nie zawsze meble antyczne oznaczają rozbudowaną formę (barok, rokoko, Ludwik Filip i eklektyzm) czy masywność (jaką charakteryzowały się np. modele stylu empire). Współczesne trendy wystroju wnętrz z wciąż dominującym stylem minimalistycznym nie muszą się wcale kłócić z antykami.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami stylu reprezentacyjnego (np. barokowego lub eklektycznego) czy też funkcjonalnego (takiego jak cieszący się popularnością w pierwszych dziesięcioleciach XIX w. biedermeier), możemy z powodzeniem wprowadzić ich elementy do nowoczesnego mieszkania. Paradoksalnie oszczędny w formie minimalizm może się stać doskonałym tłem dla mebli antycznych, jednak pod jednym warunkiem – nie można ich eksponować w sposób nadmierny. Traktowane jako kontrapunkt dla jednolitej prostoty minimalizmu, staną się kluczem do indywidualnej aranżacji wnętrza.

Nie tylko rokokowy fotel. Garderoby, kredensy i sekretery…

Gdy rozsmakujemy się w urodzie antyków, nagle zaczniemy odkrywać kolejne meble, które zostały wyparte z naszych domów. Pełne uroku i jednocześnie funkcjonalne kredensy, garderoby czy sekretery obecnie często zastąpiły zestawy produkowane masowo – czyli meblościanki. W ostatnich latach do łask powracają jednak komod. Na nowo odkrywamy również możliwości samodzielnego komponowania układu mebli, które chcielibyśmy widzieć zarówno w salonach, jak i w kuchniach czy sypialniach. Co prawda współczesny przemysł proponuje i tego rodzaju rozwiązania – wciąż zainteresowaniem klientów cieszą się np. meble w stylu rustykalnym – jednak zazwyczaj wykonane one są z materiałów, które mają się nijak do szlachetności drewna autentycznych mebli antycznych.

Dzięki kompleksowej ofercie salonów z antykami – możemy uzyskać łatwy dostęp do mebli posiadających certyfikaty potwierdzające miejsce ich pochodzenia i czas produkcji. Salony, takie jak jeden z największych w Polsce – Antique Beauty, oferują meble pieczołowicie odnowione pod okiem historyków sztuki, dzięki czemu zachowują one istotne cechy stylów, które reprezentują.

Pozostaje nam więc tylko skomponować – z udziałem właściwie dobranych mebli antycznych – niebanalną aranżację domowych wnętrz.

Warto pamiętać o tym, że mniej znaczy więcej, szczególnie wtedy, gdy chcemy dokonać zakupu mebli bogato zdobionych. Łączenie stylów zawsze wymaga spójności estetycznej. Modny ostatnio rokokowy fotel? Z pewnością lepiej wybrać jeden, niż zestaw takich mebli. Kredens albo sekretera w biedermeierowskim wydaniu, gdzie funkcja mebla przeważa nad dekoracją, a głównym elementem zdobniczym są np. piękne słoje drewna? Tu możemy sobie pozwolić na dobór kilku mebli utrzymanych w podobnej konwencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ