Dom przy Alabastrowej 63
Dom przy Alabastrowej 63

Dla wielu inwestorów, którzy postanowili wybudować własny dom, marzeniem jest, aby proces budowy przebiegał szybko i bezproblemowo. Chcemy jak najszybciej doczekać chwili, gdy wkroczymy do własnego mieszkania, co będzie dowodem sukcesu całego przedsięwzięcia. Jak zrealizować takie marzenie szybciej? Jednym z najprostszych rozwiązań jest budowa domu metodą dwuetapową. Kluczowe dla takiego systemu jest wybranie odpowiedniego projektu domu.

Czym jest budowa domu podzielona na etapy?

Budowa domu w systemie dwuetapowym polega na doprowadzenia budynku do stanu zamkniętego, a następnie częściowym wykończeniu części wnętrza w taki sposób, by było ono gotowe do zamieszkania. W pierwszym etapie musimy skupić  się na najważniejszych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, pokój dzienny i sypialnia, a potem, w miarę możliwości, możemy zająć się pozostałymi pokojami. W przypadku tego rodzaju budowy najlepiej sprawdzają się projekty domów z poddaszem użytkowym lub budynki z pełnym piętrem.

Projekty domów z poddaszem – większe możliwości, łatwa budowa dwuetapowa

Budowa domu realizowana w trybie etapowym wymaga odpowiedniego projektu. Domy parterowe są mniej komfortowe w tym przypadku, ponieważ trudno jest wyraźnie oddzielić wykończoną część od pozostałej. Dlatego warto w tym przypadku stawiać na projektu domów z poddaszem użytkowym, lub domy piętrowe. W takich budynkach podział na dwie strefy jest naturalny i łatwo będzie rozgraniczyć gotową do zamieszkania część budynku od tej, która będzie musiała poczekać na swój czas.

Dom przy Cyprysowej 72
Dom przy Cyprysowej 72

Bez tego ani rusz – wybieraj projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze

Aby mieszkanie w nowym domu było komfortowe od samego początku, warto wybrać projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze. To kluczowy element, który umożliwia wygodne funkcjonowanie. Taki pokój można wykorzystać jako sypialnię, szczególnie jeśli dom budują inwestorzy, którzy mają dopiero w planach powiększenie rodziny o dzieci. Oznacza to, że część dzienna, zazwyczaj salon z otwartą kuchnią, służy codziennemu życiu i przyjmowaniu gości, podczas gdy dodatkowy pokój stanowi strefę nocną. Gdy inwestycję realizuje dwuetapowo rodzina z dziećmi, dodatkowy można pokój przekształcić na sypialnię dla dzieci, a rodzice mogą zaaranżować sypialnię w salonie, korzystając z rozkładanej sofy.

Warto jednak pamiętać, że wybierając tę opcję, trzeba być przygotowanym czasowo na pewne niedogodności. Priorytetem wielu młodych ludzi jest jednak jak najszybsze zamieszkanie u siebie i wtedy takie czasowe ograniczenia są akceptowalne. Osiągnięty cel w postaci szybszego zamieszkania we własnym domu jest dla wielu wartością największą.

Kompletna łazienka – nie mniej ważny element układanki

Aby swobodnie korzystać z parterowej części domu, konieczne jest wykończenie łazienki na tym poziomie. Dlatego warto już wybierając projekty domów zdecydować się na taki z kompletną łazienką na parterze. Tylko wtedy można swobodnie korzystać z wykończonej przestrzeni na parterze. Zestaw obowiązkowy – salon z kuchnią, sypialnia i łazienka to typowy układ przeciętnych mieszkań w nowym budownictwie, które są ochoczo kupowane jako pierwsze mieszkania dla wielu rodzin. Taka przestrzeń o powierzchni użytkowej 45-60 m² to wystarczająco dużo miejsca, by w spokoju zamieszkać u siebie, a w miarę możliwości czasowych i finansowych sukcesywnie wykańczać kolejne pomieszczenia poddasza. Po zakończeniu prac na dolnym piętrze warto dodatkowo oddzielić go od poddasza. Taki zabieg można wykonać na przykład za pomocą drzwi (jeśli klatka schodowa jest zamknięta) lub czasowej zabudowy karton-gips, jeśli projekt domu ma otwarte schody na poddasze.

Podsumowując, właściwy projekt domu do budowy dwuetapowej powinien:

  • uwzględniać poddasze użytkowe, lub piętro
  • posiadać dodatkowy pokój na parterze, poza częścią dzienną,
  • posiadać w pełni funkcjonalną łazienkę na parterze, z wanną lub kabiną prysznicową
Dom przy Imbirowej 8
Dom przy Imbirowej 8

Jak zamieszkać w nowym domu, bez ukończenia całej inwestycji?

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy, można rozpocząć starania o odbiór budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Aby legalnie zamieszkać w nowym domu, konieczne jest spełnienie pewnych warunków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa w pomieszczeniach na poddaszu, zamontowanie balustrad na balkonach oraz barierki na schodach na poddasze. Ponadto potrzebne są protokoły odbioru prac kominiarskich, instalacji gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także wykonanie próby szczelności instalacji gazowej. Dokumentacja musi być potwierdzona wpisami do dziennika budowy dokonanymi przez uprawnione osoby.

Budowa domu w systemie dwuetapowym pozwala na szybsze zamieszkanie we własnym domu, choć wymaga pewnych wyrzeczeń i cierpliwości. Jednak satysfakcja z własnego domu i wolność, jaką on daje, są tego warte.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ