Wentylatory jako element wentylacji grawitacyjnej

0
615

Podczas budowy domu, budynku użyteczności publicznej, hotelu albo gdy organizowana jest przestrzeń w restauracji, nie można zapominać o właściwej wentylacji pomieszczeń. Zgodnie z przepisami, ale także ze względów praktycznych, poszczególne wnętrza muszą mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza. Najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, która bywa wspomagana przez wentylatory kanałowe umieszczone w przewodach kominowych.

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Ludzie coraz więcej czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach: w domu, w pracy, w urzędzie, w kinie czy centrum handlowym. Z tego powodu należy dbać o jak najlepsze warunku w lokalach, w tym o jakość powietrza. Przewietrzanie, otwieranie okien czy robienie przeciągu, kompletnie nie sprawdza się w takich sytuacjach a dodatkowo naraża właściciela budynku na straty związane z uciekaniem ciepła.

Dlatego niezbędne są wszelkiego rodzaju systemy wentylacyjne wyposażone w takie urządzenia jak wentylator kanałowy, osiowy, odśrodkowy czy dachowy.

Wentylacja ma za zadanie usuwanie z wnętrza budynku zanieczyszczonego powietrza i zastępowanie go świeżym. Świeże powietrze ma ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu osób przebywających wewnątrz. Zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala na to by budynek był szczelny i energooszczędny. Już na etapie projektu należy zadbać o użycie właściwych urządzeń jak wentylatory kanałowe, które zapewnią właściwą wentylację.

Dlaczego warto stosować wentylatory?

Generalnym zadaniem systemu wentylacji jest odprowadzanie i dostarczanie powietrza do wnętrza budynku. Często zdarza się tak, że sama grawitacja nie radzi sobie wystarczająco z tym problemem i dlatego niezbędne jest zastosowanie wentylatorów, które wspomagają proces wymiany powietrza. W domach najczęściej używany jest wentylator osiowy, który montowany jest łazience, ubikacji i czasami w kuchni. W budynkach użyteczności publicznej, w sklepach i w restauracjach częściej stosowany jest wentylator kanałowy. Urządzenia takie skuteczniej usuwają zanieczyszczone powietrze i działają bezawaryjnie w warunkach podwyższonej temperatury.

Wentylator kanałowy to urządzenie, które znakomicie sprawdza się w dużych pomieszczeniach jak choćby sale kinowe czy sale konferencyjne. Wykorzystywane są także do wentylowania szatni, warsztatów i innych pomieszczeń przemysłowych. To znakomite narzędzie do usuwania zanieczyszczonego powietrza z obiektów, w których panują trudne warunki. Gdzie potrzebne jest szybkie usuwanie zapylonego albo zagazowanego powietrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ