Przygotowanie poddasza do ocieplenia pianką poliuretanową

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową to prosty sposób do uzyskania nie tylko doskonałej izolacji, ale także oszczędności na ogrzewaniu. Właściwie zaizolowane poddasze sprawi, że zimą w domu będzie ciepło, a latem będzie panował przyjemny chłód. Aby móc korzystać z zalet tej formy ocieplenia trzeba najpierw odpowiednio przygotować poddasze do izolacji.

Jakie elementy poddasza trzeb sprawdzić przed aplikacją piany?

Przed rozpoczęciem prac związanych z aplikacją pianki PUR trzeba zweryfikować stan poddasza. Pierwszym etapem jest sprawdzenie stanu dachu. Jeśli poszycie jest nieszczelne lub uszkodzone, to najpierw należy je naprawić. Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu więźby dachowej. Wszystkie elementy drewniane więźby muszą być zdrowe. Jednym z kluczowych etapów jest również zaplanowanie przebiegu instalacji jeszcze przed aplikacją pianki poliuretanowej. W przypadku istniejących instalacji trzeba sprawdzić ich stan. Ostatnim etapem przygotowań jest pomiar wilgotności na poddaszu. Chodzi przede wszystkim o wilgotność drewna, które tworzy konstrukcję dachu. Jeżeli poziom wilgotności przekracza 20%, to niezbędne jest obniżenie tego parametru poprzez wietrzenie i ogrzewanie. Można także użyć do tego celu specjalistycznych osuszaczy.

Jak przygotować pomieszczenie przed aplikacją pianki PUR?

Przed rozpoczęciem natrysku pianką PUR trzeba zabezpieczyć folią wszystkie powierzchnie, które będą narażone na zabrudzenie. Chodzi przede wszystkim o okna i drzwi. Konieczne może się także okazać wykorzystanie folii paroprzepuszczalnej. Przed jej zastosowaniem najlepiej skonsultować się z fachowcem, który ma doświadczenie w ocieplaniu natryskowym pianką PUR. Istotnym elementem jest stworzenie systemu wentylacji poddasza. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie został on przewidziany w planie. Trzeba także przemyśleć sposób wykończenia powierzchni pokrytej pianką. Jeżeli planujemy montaż płyt gipsowo-kartonowych, to przed natryskiem piany najlepiej zamontować specjalne uchwyty, które ułatwią montaż płyt GK.

Jak przeprowadzić uszczelnianie poddasza pianką PUR?

Chociaż w Internecie można wyszukać wiele poradników omawiających uszczelnianie poddasza pianką PUR, to jednak zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom. Wyspecjalizowane firmy mają nie tylko odpowiednie materiały, ale także sprzęt, który pozwala na efektywną aplikację pianki. Podczas wykonywania natrysku pianą niezbędne jest wyposażenie w strój ochronny, okulary oraz maskę wyposażoną w niezależny dopływ powietrza. Warto pamiętać, że pianka PUR jest w 100% bezpieczna dla człowieka, ale dopiero po wykonaniu natrysku. W trakcie aplikacji piana zwiększa swoją objętość blisko stokrotnie. Jeśli jej drobinka dostanie się do nosa czy ucha, to konsekwencje mogą być tragiczne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie w trakcie wykonywania pracy.

Ocieplanie pianką PUR to skuteczny sposób poprawy właściwości termicznych całego budynku. Jej aplikacja jest relatywnie prosta, a sama pianka oprócz właściwości termoizolacyjnych nie zajmuje tak wiele miejsca jak inne formy ocieplenia. Skuteczność tej metody zależy jednak od profesjonalnego wykonania, które warto powierzyć doświadczonej firmie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ