Pranie tapicerki ‒ po co sięgnąć

Pranie tapicerki jest równie ważne, jak regularne odkurzanie mieszkania. Kanapy brudzą się nie mniej niż dywany i wykładziny. Regularne ich czyszczenie jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Do sprzątania tapicerki warto wykorzystać kilka przydatnych sprzętów.

Dlaczego pranie tapicerki jest ważne?

Pranie tapicerki jest czynnością równie ważną, jak odkurzanie kurzu i mycie podłóg. Nie chodzi tylko o świeżość i poczucie porządku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na kanapie znajduje się ogromna ilość bakterii, roztoczy i alergenów. Sami domownicy je tam przynoszą na swoich ubraniach. Jedzenie na kanapie sprzyja z kolei dostawaniu się różnych okruchów w zakamarki, w których bakterie mają idealną przestrzeń do rozwoju. Niemało jest ich także na pilocie, który przecież regularnie zostaje porzucony na kanapie.

Kanapa to więc zbiorowisko bakterii, z którymi bardzo częsty kontakt mają domownicy. Kto w końcu nie lubi wieczornego relaksu na kanapie przed telewizorem lub z książką w ręku?

Pranie tapicerki meblowej to więc konieczność nie tylko z punktu widzenia higieny domu, lecz także troski  o bezpieczeństwa domowników.

Pranie tapicerki – od czego zacząć?

O ile nowoczesne kanapy są wykonane z łatwych do czyszczenia mikrowłókien, o tyle do starszych mebli potrzeba specjalnego środka do czyszczenia tapicerki albo pomocy specjalistów. Antyków lepiej samemu nie prać, bo może skończyć się to nieodwracalnym uszkodzeniem mebla.

Pranie kanapy powinno poprzedzić dokładne odkurzenia kanapy lub łóżka. Świetnie sprawdzi się w tym celu bezprzewodowy odkurzacz pionowy, szczególnie ten z modułem ręcznym. Dzięki niemu szybko i sprawnie odkurzone zostaną nawet trudno dostępne zakamarki. Tego typu urządzeniami bez problemu można również odkurzyć skórzaną tapicerkę. Świetnym rozwiązaniem jest elektroszczotka, która usuwa z kanap lub tapicerki samochodowej sierść oraz inne zanieczyszczenia.

Jak wybrać środek do czyszczenia?

Do czyszczenia tapicerki najlepiej użyć specjalnej pianki, jest to bowiem produkt najbardziej delikatny, niewymagający szorowania. Zawsze jednak należy upewnić się, czy produkt właściwie reaguje z materiałem. Za każdym razem należy także uważnie czytać zalecenia producenta i się do nich stosować. Można sięgnąć także po płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozcieńczyć go w ciepłej wodzie i mieszczankę tę wykorzystać do prania kanapy.

W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzają się też domowe sposoby. Panie domu polegają środki takie jak:

  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy,
  • mąka ziemniaczana.

Jeśli kanapa jest mocno zabrudzona, trzeba jednak sięgnąć po silniejsze środki lub zamówić profesjonalną usługę czyszczenia tapicerki. Parowe pranie tapicerki to z kolei rozwiązanie, które pozwala pozbyć się wielu szkodliwych bakterii i grzybów bytujących w obiciu kanapy. W tym celu można wykorzystać generator pary lub stację parową. Niektóre urządzenia mają specjalny moduł ręczny, który ułatwia odświeżanie kanapy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ