odmiany winogron

Winogrona, są jednymi z najważniejszych owoców w historii ludzkości. To właśnie dzięki winogronom, powstał trunek zwany winem. Jeszcze w czasach starożytnej Grecji, wino było napojem Bogów. W końcu Dionizos, był odpowiedzialny za greckie winnice. Dlatego też dzisiaj poruszymy temat odmiany winogron. Uwierzcie nam na słowo, że istnieje ich naprawdę wiele. Dlatego postanowiliśmy opisać kilka z nich. Zwłaszcza te, które będą świetnym wyborem do waszego ogrodu.

odmiany winogron

Jakie odmiany winogron wybrać do ogrodu?

Jak łatwo się domyślić istnieje wiele odmian winogron, które możecie wybrać do swojego ogrodu. Jednak nie wszystkie sie nadają, jak sami możecie się domyślić. Zasadniczo istnieją trzy typy odmian winogron, które najlepiej będą pasować do ogrodu i w którym uda im się zaklimatyzować. A są to:

Deserowe. Odmiany, które należą do tej grupy, rodzą duże owoce zebrane w okazałe grona (ich masa osiąga często ponad 1 kg). Są bardzo smaczne – słodkie, o gęstym i chrupiącym miąższu oraz delikatnej skórce. Nie nadają się do obsadzania wysokich pergoli, ale można je wykorzystać jako ozdobę murów i sadzić przy podporach zamocowanych do ścian budynków. Zwykle jednak uprawia się je w sposób tradycyjny – przy drutach rozpiętych między słupkami osadzonymi w gruncie. Wtedy można z nich tworzyć ażurowe przepierzenia dzielące ogród na części. Wymagają troskliwej pielęgnacji. Przede wszystkim muszą być systematycznie, każdego roku cięte, bo tylko wtedy ich owoce są dorodne. Choć odmiany przystosowane do naszego klimatu wytrzymują mróz od -20 do -25°C, przed nadejściem zimy należy je okryć, gdyż mroźny wiatr uszkadza pąki kwiatowe.

odmiany winogron
Deserowo-winne. Odmiany te od typowo deserowych różnią się tym, że są znacznie bardziej soczyste, co sprawia, że doskonale nadają się nie tylko do jedzenia na surowo, ale też na soki i domowe wina (do wyrobu wina najlepsze są: Bianca, Medina, M. Foch, Regent, Rondo, Sevar, Sibera). Ich owoce są mniej dorodne, ale również bardzo smaczne. Wiele z nich jest odpornych na choroby. Uprawia się je podobnie jak odmiany deserowe. Dlatego nie różnią się one bardzo od siebie.
Altanowe. Odmiany tej grupy charakteryzują się zdrowym i ładnym ulistnieniem oraz tym, że są odporne na mróz (bez uszczerbku wytrzymują spadek temperatury do -28, a nawet -32°C) i choroby. Nie muszą być cięte co roku. Największą ich zaletą jest to, że można je sadzić przy pergolach i innych wysokich podporach. Doskonale nadają się do obsadzania altan i jako delikatne ażurowe zadaszenie tarasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ