Chcąc cieszyć oko pięknym ogrodem, należy o niego najpierw zadbać. Prace pielęgnacyjne zazwyczaj trwają prawie cały rok i wymagają od nas nie tylko chęci, ale też odpowiednich do tego narzędzi. Które z nich są niezbędne w każdym ogrodzie? Poniżej lista podstawowych narzędzi ogrodniczych.

Jakie narzędzia ogrodowe będą przydatne?

Należałoby zacząć od tego, że lista narzędzi przydatnych w ogrodzie jest bardzo długa, a ich wybór będzie zależny od tego, jakie prace chcemy wykonywać, jakie mamy możliwości finansowe oraz jak dużą powierzchnię ogrodu do pielęgnacji. Z niektórych większych narzędzi można zrezygnować, na rzecz szeregu zdecydowanie mniejszych, choć rzecz jasna samodzielnie trzeba zdecydować, co będzie lepsze. Szeroki wybór narzędzi ogrodowych, nowych i używanych, można znaleźć na stronach z ogłoszeniami, w tym także na sprzedajemy.pl/dom-i-ogrod/ogrod/narzedzia-ogrodnicze. Jest to pewna opcja dla osób, które szukają tańszych możliwości zakupu, choć oczywiście, jak w takich przypadkach bywa, każdą z takich ofert trzeba najpierw dokładnie sprawdzić.

1. Narzędzia do kopania i grabienia

Chodzi tutaj przede wszystkim o łopaty, szpadle, grabie oraz widły. Szpadel służy do spulchniania gleby, kopania dołków, przekopywania grządek oraz przenoszenia ziemi. Powinien być solidnie wykonany i mieć wygodny uchwyt. Tam gdzie szpadel, są i grabie, dzięki którym można wygarniać martwe pędy i kłącza. Grabie spulchniają przekopywaną ziemię i pomaga w jej wyrównywaniu. Łopaty pomagają w kopaniu ziemi i jej przenoszeniu, a widły do zbierania siana, słomy czy załadunek liści.

2. Zestaw narzędzi ogrodowych do spulchniania gleby

Przydatny będzie na pewno zestaw łopatek do kopania w ziemi, jako narzędzia wykorzystywane przy sadzeniu roślin. Można nimi także spulchniać glebę na grządkach, choć często do tej czynności wykorzystywane są jeszcze ręczne kultywatory, jako skuteczniejsze i o wiele wygodniejsze. Można też zdecydować się na glebogryzarkę, która przydatna jest szczególnie w przypadku większych powierzchni i na ciężkich glebach.

3. Narzędzia ogrodowe do koszenia

Kolejna podstawa w każdym ogrodzie. Mając trawnik, należy o niego dbać i go pielęgnować, przez regularne przycinanie, do czego przyda się kosiarka elektryczna. Ten typ narzędzi ma tę ważną cechę, że pracują cicho oraz nie wytwarzają spalin. Jedyne ograniczenie to kabel, przez co lepiej sprawdzają się w małych ogródkach, do większych potrzebna będzie kosiarka spalinowa. Przydatnym narzędziem będzie także podkaszarka, która wykorzystywana jest tam, gdzie nie ma dostępu kosiarka.

4. Narzędzia do nawilżania ogrodu

Bez tego raczej ani rusz, jeżeli chcemy, by rośliny w naszym ogrodzie pięknie rosły. Dostęp do wody jest tutaj podstawą, a w tym przypadku na pewno przyda się wąż ogrodowy podłączony do kranu, albo popularne obecnie systemy zraszaczy. Na pewno nie powinno się też zapominać o zwykłej, prostej konewce!

5. Narzędzia do pielęgnacji roślin

Pod tym pojęciem najczęściej kryją się proste ręczne narzędzia ogrodowe, takiej jak nożyce do żywopłotu, sekatory (nożycowe i o przedłużonych rękojeściach), piła ogrodowa. Każde z wymienionych jest wręcz niezbędne w ogrodzie i bardzo pomocne przy codziennych pracach związanych z pielęgnacją roślin. Ułatwiają usuwanie drobnych pędów czy gałęzi drzew i krzewów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ