Jak wybrać szafę do sypialni?

0
2518

Sypialnia to miejsce wyjątkowe w każdym mieszkaniu, domu. To tu zaczynamy i kończymy każdy dzień spragnieni odpoczynku i relaksu. Bez wątpienia najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest wygodne łóżko. To ono pozwala w pełni się zregenerować. Sypialnia powinna również kojarzyć się z porządkiem. Tu z pomocą przychodzą nam szafy do sypialni, którym poświęcony jest poniższy tekst. Podpowiemy w nim m.in. na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje szaf do sypialni
Jak dopasować szafę do sypialni?
Na co zwrócić uwagę wybierając szafę do sypialni?
Wielkość szafy – czy ma znaczenie?

Rodzaje szaf do sypialni

Decyzję o zakupie nowej szafy podejmujemy zazwyczaj na długie lata. Planując zakup szafy do sypialni mamy spory wybór. Producenci oferują zarówno szafy przesuwne, otwierane tradycyjnie (uchylne drzwi), narożne, z lustrem lub z dekoracją na froncie. Wyróżniamy również szafy wolno stojące oraz w zabudowie. Tak naprawdę najważniejszy wybór sprowadza się do sposobu otwierania szafy. Wpływa on przede wszystkim na komfort użytkowania, co ma znaczenie w mniejszych sypialniach, w których musimy połączyć wygodne łóżko z funkcjonalną szafą.

Przyjrzyjmy się zatem obu systemom otwierania szaf.

Szafy przesuwne – od lat zdobywają coraz więcej zwolenników. Wszystko za sprawą wygody użytkowania, zwłaszcza w mniejszych pokojach. Drzwi suwane na prowadnicach sprawiają, że nasza szafa staje się bezkolizyjna. Zmieści się w wąskim pokoju czy korytarzu. Mając na uwadze niewielki metraż większości mieszkań, można śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach liczy się każde 10 cm zagospodarowanej przestrzeni.

Szafy otwierane tradycyjnie – mają się całkiem nieźle w pomieszczeniach, w których otwarte drzwi nie robią kłopotu. Pamiętajmy, że obok takiej szafy nie postawimy blisko łóżka, gdyż zwyczajnie nie otworzymy wówczas drzwi. Szafy te sprawdzą się w pokojach kwadratowych o sporej powierzchni. W jadalni, salonie czy garderobie mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie. Wszystko dzięki, temu, iż fronty drzwi uchylnych mogą być ich wyróżnikiem.

Wolnostojąca czy w zabudowie?

W tym przypadku wybór podyktowany jest ilością dostępnego miejsca. Szafa w zabudowie pozwala idealnie wypełnić wnęki, dzięki czemu optymalnie zagospodarowujemy przestrzeń. Wolnostojąca sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie musimy się z przestrzenią liczyć. Ma też ten plus, że w razie czego można ją przenieść, przesunąć w inne miejsce.

Jak dopasować szafę do sypialni?

Bez wątpienia szafa musi stanowić integralną część sypialni. Nie może przytłaczać swoim rozmiarem, ale nie może też być zbyt mała. Powinna również pasować stylem i kolorystyką do sypialni. Nie mogąc znaleźć odpowiedniej szafy w ofercie sklepowej, warto zdecydować się na szafę robioną na wymiar. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń, nie pozostawiając niepotrzebnych, pustych miejsc, wnęk itp.

Dopasowując szafę, weźmy pod uwagę kształt sypialni, a nie jedynie jej powierzchnię. Wąska, ale długa, daje zupełnie inne możliwości aranżacji niż typowy kwadrat. Kluczowe dla wyboru szafy jest usytuowanie okna i drzwi. Otwarte drzwi szafy nie mogą zasłaniać światła dziennego, albo – co gorsza – uderzać w okno. Podobnie otwarta szafa nie może kolidować z drzwiami do sypialni. W wąskich pokojach jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydają się szafy przesuwne. Pamiętajmy, że sypialnia to miejsce relaksu, a nie tor przeszkód.

Na co zwrócić uwagę wybierając szafę do sypialni?

Wybór szafy do sypialni tylko pozornie wydaje się prosty. Udany zakup powinien być poprzedzony głębszą analizą naszych potrzeb. Dobra szafa to oprócz łóżka podstawa sypialni. Powinna być nie tylko ładna dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalna. Ma na to wpływ zarówno jej rozmiar, sposób otwierania, jak również układ wnętrza.

Pojemność szafy

To podstawowy oprócz rozmiaru szafy parametr. Dobrze zaprojektowana powinna pomieścić rzeczy dwóch osób bez konieczności ich upychania. Wbrew pozorom wewnętrzny układ szafy ma bardzo duże znaczenie. Umiejętnie zaprojektowany zawiera nie tylko tradycyjne półki i wieszaki, ale szuflady, kosze na drobiazgi.

Dobra szafa powinna uwzględniać potrzeby jej użytkowników, a te jak wiadomo bywają różne. Kobieca garderoba mocno różni się od męskiej. Szafa pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń ukrytą za drzwiami, bez problemu ukryje również odkurzacz, deskę do prasowania i żelazko.

Estetyka

Pomimo iż szafa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, nie można zapomnieć o jej walorach estetycznych. Każdego dnia po przebudzeniu jest zwykle meblem, z którego korzystamy. Na estetykę szafy do sypialni składa się zarówno jej kolor, materiał, jak i wielkość. Wszystkie te elementy muszą tworzyć pewną spójność.

Wielkość szafy – czy ma znaczenie?

Na ogół tak. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy w domu pomieszczenie typu garderoba. Wówczas nasza szafa do sypialni pełni funkcję bardziej pomocniczą i przechowujemy w niej najpotrzebniejsze rzeczy. W każdym innym przypadku wielkość szafy ma znaczenie. Sam wymiar to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że szafa o dużych rozmiarach zewnętrznych niekoniecznie musi być bardzo pojemna. Przy jej zakupie warto zwracać na to uwagę na układ wnętrza i ewentualną możliwość jego modyfikacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ