Idealna lampka nocna

Wiele osób uwielbia wylegiwać się w łóżku. Jeśli oprócz samego leżakowania chcemy na przykład poczytać książkę, niezbędnym elementem wyposażenia staje się praktyczna lampka nocna.

Jaka powinna być, aby zagwarantować optymalny komfort użytkowania? Więcej na ten temat opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Lampka nocna – jaką funkcję spełnia w sypialni?

W sypialniach montuje się różne typy opraw. Niezbędne są oczywiście lampy sufitowe, które stanowią podstawę dla komfortowego wykorzystywania tej przestrzeni. Jako oświetlenie główne pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie prostych, mało precyzyjnych czynności.

Niekiedy wykorzystuje się także lampy podłogowe stojące, które spełniają rolę oświetlenia strefowego lub uzupełniającego. Oprócz nich w sypialni muszą pojawić się lampki nocne, które pozwalają na wygodne czytanie w łóżku oraz niejednokrotnie zastępują oświetlenie główne, zwłaszcza wieczorową porą, gdy chcemy wstać z łóżka i bezpiecznie przejść przez pokój. Lampki nocne dają wystarczająco światła, aby nie upaść ani nie potknąć się o meble, a przy tym nie podrażniają przyzwyczajonych do ciemności oczu.

Jakie zatem powinny być lampy nocne, aby jak najlepiej wpisać się w nasze sypialnie?

Nowoczesne lampki nocne – czym muszą się wyróżniać?

Lampy, ustawiane na stolikach nocnych, przybierają mocno zróżnicowane formy. Jeśli szukamy jednak produktów w pełni funkcjonalnych, warto zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Lampy nocne muszą dawać światło rozproszone. Z tego powodu wyposaża się je w klosze z mlecznobiałego szkła. W tym sezonie pojawiły się też ciekawe alternatywy – można na przykład wybrać modne lampy z osłonami w całości z drewna, jak choćby te dostępne na stronie: https://lampy.it.

Drugą ważną kwestią jest wysokość lampy. Jest ona uzależniona od wysokości łóżka oraz ewentualnie stolika, jeśli zdecydujemy się na model stojący. Należy tak dobrać lampę, by dolna krawędź klosza znajdowała się poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku. Dzięki temu nie dochodzi do efektu olśnienia, a lampa pozwala na bezpieczne czytanie, bez niepotrzebnego podrażnienia wzroku.

Warto poświęcić nieco uwagi na dobór źródeł światła. Świetnie sprawdzają się żarówki LED, trwałe i energooszczędne. W sypialni najlepiej postawić na produkty dające światło ciepło białe, które sprzyja regeneracji i wyciszeniu przed snem. Jeśli zamierzamy czytać w łóżku, znajdźmy źródła światła o natężeniu powyżej 300 luksów.

Jakie produkty sprawdzają się w roli lampek nocnych?

Najpopularniejszym typem lampek nocnych wciąż pozostają praktyczne modele stojące stołowe. Umieszcza się je na stolikach nocnych po obu stronach łóżka.

Istnieje również kilka innych opcji. Spore grono użytkowników decyduje się na wykorzystanie niezmiernie wygodnych kinkietów, montowanych bezpośrednio do ściany. Sprawdzają się zwłaszcza w małych sypialniach, w których nie ma miejsca na ustawienie stolików.

Używa się też lamp wiszących, które dają dużą swobodę w kwestii regulowania wysokości zawieszenia, dzięki czemu łatwo dopasowuje się je do indywidualnych potrzeb.

Lampa nocna – nie tylko na dobry wieczór

Lampki nocne przydają się do wypoczynku, zapewniają komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się oraz tworzą miejsce do relaksu. Nie zapominajmy jednak o tym, że w wielu sypialniach stają się ważnym elementem dekoracyjnym.

Stawiajmy zatem na modele praktyczne i estetyczne, wpisujące się w całościową aranżację pomieszczenia. Wtedy na pewno znajdziemy idealną lampę do naszej sypialni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ