Drzwi

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu to element  aranżacji, który ma spełniać nie tylko funkcje praktyczne, ale również estetyczne. Odpowiednio dobrane drzwi zadbają o odpowiedni podział przestrzeni i izolacje poszczególnych pomieszczeń, a także podkreślą styl naszego domostwa.

  1. Drzwi – dobór do wielkości mieszkania.
  2. Dopasowanie drzwi do stylu mieszkania.
  3. Meble a drzwi – jak to pogodzić?

Aranżacja mieszkania to zadanie wieloaspektowe, gdyż należy wziąć pod uwagę wiele elementów wystroju danego wnętrza (za podstawowe uchodzą meble) i jeszcze wziąć pod rozwagę fakt, by tworzyły one razem spójną całość. Jedną z ważkich kwestii jest kwestia drzwi wewnętrznych, które trzeba dopasować między innymi do stylu pomieszczeń, ich wielkości czy też do wyglądu mebli. Dziś dzięki szerokiej ofercie wykonanie tego zadania nie należy do karkołomnych, jednak warunkiem jego powodzenia jest dokładny ogląd i szczegółowa analiza, które doprowadzą nas do słusznych wyborów. W dalszej części artykułu omówienie paru kwestii, które między innymi należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania.

Drzwi – dobór do wielkości mieszkania

Drzwi są elementem aranżacyjnym, który powinien być spójny z wystrojem mieszkania, ale w żaden sposób nie przytłaczać wnętrza swoim stylem. Mamy do wyboru drzwi:

  • pełne drewniane,
  • przeszklone,
  • przeszklone ze szprosami.

Drzwi drewniane pełne, zwłaszcza te, które są bardziej ozdobne, znakomicie nadają się do większych metrażowo pomieszczeń. Taki wybór nie sprawi, że drzwi przytłoczą wnętrze. Jeśli jednak zależy nam na pełnych drzwiach drewnianych, które znakomicie izolują pomieszczenie i je wyciszają, a nie dysponujemy dużym metrażem, warto się zdecydować na drzwi drewniane proste w swej estetyce i najlepiej w jasnym kolorze. Drzwi przeszklone na pewno są odpowiednie do mieszkań mniejszych, gdyż optycznie je powiększą. Delikatne szprosy umieszczone na szybie drzwi to także element mogący zdziałać optyczne cuda, jeśli chodzi o wielkość mieszkania. Poza tym rozświetlone pomieszczenie to pomieszczenie optycznie większe, dlatego też przy mniejszym metrażu odpowiednie będą właśnie drzwi przeszklone. Dopasowując drzwi do rozmiaru pomieszczenia, warto wziąć także pod uwagę ich kolor – drzwi z jasnego drewna (klon, buk, jesion)  czy też białe są odpowiednie do mniejszych pomieszczeń, a te z drewna naturalnie ciemnego (mahoń, orzech, wenge) czy pomalowane na ciemne barwy będą mocnymi akcentami przy dużych metrażach. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto, by drzwi były kolorystycznie zbliżone do barw ścian. Jeśli będą z nimi kontrastowały, to będą dzielić wnętrze i w ten sposób optycznie je zmniejszać.

Dopasowanie drzwi do stylu mieszkania

Meble to element aranżacji mieszkania, który nadaje główny ton, jeśli chodzi o styl pomieszczeń. Drzwi również powinny stanowić dopełnienie stylistyczne aranżacji. Dlatego też drewniane pełne drzwi znakomicie się sprawdzą na przykład w pomieszczeniach w stylu rustykalnym. Mieszkania nowoczesne lubią drewniane drzwi pełne proste w swoim wyglądzie. Do wnętrz w stylu skandynawskim czy prowansalskim dobrze jest dobrać drzwi w kolorze białym. Jeśli zaś chodzi o pomieszczenia w stylu nowoczesnym czy też industrialnym, to tu znakomicie się sprawdzą drzwi w kolorze ciemnym, częściowo przeszklone lub takie o dużej powierzchni przeszklenia z wyraźnymi metalicznymi szprosami.

Meble a drzwi – jak to pogodzić?

Drzwi powinny być też dobrane do mebli, które znajdują się danym pomieszczeniu. Nie chodzi tu tylko o dopasowanie kolorystyczne, ale także o kucia. Dobierając do drzwi klamki, szprosy, okucia czy szyldy, warto wziąć pod uwagę także kolorystykę i styl okuć mebli. Takie dopasowanie na pewno wpłynie pozytywnie na spójność wystroju wnętrz.

Drzwi solidne o wysokiej jakości wykonania to inwestycja, która pozwoli przez długi czas cieszyć się nam ich funkcją praktyczną i estetyką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ