Doniczki do bonsai

Drzewka bonsai, to wywodzące się prosto z Azji wyjątkowe drzewka, które mają przynosić szczęście. Istnieją podobno nawet drzewka bonsai, które zamiast liści wypuszczają pieniądze. Oczywiście, jest to tylko legenda, chociaż bardzo fajnie by było, gdyby rzeczywiście istniałyby takie drzewka. Nie zmienia to jednak faktu, że bonsai są powszechnie lubiane. Również w Polsce pojawiają się one coraz częściej. Dlatego też wydaje nam się, że warto będzie poświęcić im chwilę uwagi. Zwłaszcza że drzewka bonsai naprawdę na to zasługują.

Doniczki do bonsai

Drzewko bonsai – co to tak właściwie jest?

Należy pamiętać, że Bonsai to sztuka. Prawdziwe drzewko Bonsai to 90% sztuki i 10% ogrodnictwa. Reguła ta sprawia, że większość a często nawet wszystkie karłowe drzewka z jakimi ktoś się zetknął nie zasługują na miano Bonsai. Oczywiście producent czy dystrybutor taką nazwą będzie się posługiwał… ale czy na prawdę jest to Bonsai(?). Sam fakt, że drzewko powstało tylko i wyłącznie na potrzeby rynkowe tudzież tylko dla zysku dyskwalifikuje taką roślinę do nadania miana Bonsai. Dzieję się tak za sprawą kardynalnej zasady mówiącej, że prawdziwe Bonsai tworzy się z pasją i zaangażowaniem. Prawdziwe dzieło sztuki nigdy nie powstaje z pragnienia zysku. Sztuka rodzi się za sprawą chęci tworzenia, zamiłowania oraz weny. Do nadania roślinie nazwy Bonsai przyczynia się trud pracy włożony w jego tworzenie a nie tylko cena materiałów. Prawdziwe Bonsai charakteryzuje się tym, że ma swoją historię, często ma swoją nazwę a w przypadku kompozycji ma swój tytuł. Musicie pamiętać, że każde prawdziwe drzewko bonsai musi być stworzone z zachowaniem odpowiedniej formy. Chcemy żebyście wzięli to pod uwagę, ponieważ wiele drzewek sprzedawanych jako bonsai, wcale nimi nie są. Jeżeli będziecie o tym pamiętać, to na pewno nie zostaniecie oszukani. Co jest niezwykle ważne.

Jaka doniczka do drzewka bonsai?

Dobierając doniczkę pamiętajmy, że powinna być jedynie nieco większa od bryły korzeniowej. Dobierając za dużą doniczkę ryzykujemy, że korzenie drzewka zgniją z powodu zbyt dużej ilości wody, którą podłoże w doniczce zgromadzi. Niestety, ale literatura powiązana z drzewkami bonsai, nie poświęca zbyt wiele uwagi doniczkom. Dlatego też ważne jest żebyście dobrali taką doniczkę, która będzie w stanie dobrze współgrać z drzewkiem bonsai, ale także dać mu szansę na rozwój.  Musicie o tym pamiętać, jeżeli chcecie żeby wasze drzewka bonsai prezentowały się dobrze i przyciągały uwagę gości.

 

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ