Bezpieczny budynek

To naturalne, że zależy ci na bezpieczeństwie budynków, które posiadasz lub którymi zarządzasz. Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść poziom ich bezpieczeństwa, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

W zgodzie z przepisami

Najważniejsze obowiązki związane z utrzymaniem właściwego poziomu bezpieczeństwa w budynku są określane przez przepisy. Jeśli więc są one przestrzegane w obiekcie, za który odpowiadasz, możesz spać spokojnie. Przepisy określają wiele aspektów funkcjonowania budynku, takich jak:

O większości wymagań prawnych należy pamiętać odpowiednio wcześnie, czyli na już etapie planowania i wznoszenia budynku. Wiele kwestii wynika bezpośrednio z przepisów budowlanych i zasad architektury.

Waga konserwacji

Budynki nie znoszą nierozwiązanych problemów. Usterki pozostawione sobie samym z reguły pogłębiają się i pociągają za sobą kolejne. Z tego powodu warto naprawiać je na bieżąco. W firmach i instytucjach może oznaczać to konieczność zatrudnienia na stałe osoby lub zespołu odpowiedzialnego za konserwację. Pamiętaj jednak, że w niektórych zadaniach, na przykład przeprowadzeniu serwisu drzwi przeciwpożarowych, należy skorzystać z pomocy specjalistów posiadających wymagane uprawnienia oraz możliwość wystawiania odpowiednich dokumentów.

Ochrona przed nieproszonymi gośćmi

Budynki firm i instytucji są narażone na włamania. Na szczęście nie brakuje sposobów, aby się przed nimi chronić. Obecnie praktycznie każdy budynek posiada zabezpieczenia oparte o systemy alarmowe, czujniki, monitoring i inne pokrewne rozwiązania. Możesz zaimplementować je na dowolnym etapie istnienia obiektu. Warto zwrócić uwagę również na proste z pozoru techniki, takie jak właściwe oświetlenie lub obecność stróża. Poza tym dobrze jest zdecydować się na współpracę z firmą ochroniarską, która zarządzi za ciebie całością, a w razie sytuacji kryzysowej błyskawicznie zainterweniuje.

Wiedza użytkowników

Bezpieczeństwo budynku zależy w ogromnej mierze od wiedzy i świadomości jego użytkowników. Warto zainwestować więc czas i środki w szkolenia i przygotowania. Dzięki nim osoby korzystające na co dzień z danego obiektu zachowają się odpowiednio, gdy pojawi się problem. Wiąże się to bezpośrednio przede wszystkim z koniecznością stworzenia planu ewakuacji oraz przygotowania ludzi do jego potencjalnej implementacji.

Istnieje jednak wiele innych aspektów, o które należy zadbać. Dla przykładu wiele sytuacji zagrażających bezpieczeństwu wynika z braku wyraźnego rozdziału ról wśród kadry lub w zespołach. Zdarza się, że ludzie korzystający z budynku próbują rozwiązać pewne problemy na własną rękę, co prowadzi do pogorszenia się zaistniałej sytuacji. Zapobieganie takim wydarzeniom wymaga więc nie tylko wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń, lecz także właściwego zarządzania zasobami ludzkimi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ